Rothschildové - Egon Caesar Conte Corti

Kód: 9591
Novinka Tip
Neohodnoceno
500 Kč
Skladem (>5 ks)

Vydává jako svou 39. (68.) publikaci nakladatelství Knihy ABB s.r.o.
v Praze v červnu 2024.
Druhé české vydání (poprvé vyšlo roku 1931)

Text: Egon Caesar Conte Corti, 1927-28
Překlad: O. T. Kunstovný

vazba: brožovaná
formát: A5
počet stran: 496

ekniha - k dispozici už nyní

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z PŘEDMLUVY AUTORA

Dějiny 19. století byly od historiků zpracovány a osvětleny s nestejnou důkladností. Některá období, episody i jednotlivé osobnosti se staly předmětem nejpodrobnějšího studia ve stech ba tisících knihách. Jiné však jsou z různých důvodů zanedbávány. K těmto zanedbaným částem náleží i úloha, kterou hrála rodina Rothschildů v dějinách 19. století. Zní skoro neuvěřitelně, že o této rodině, která, jak naše práce ukáže, měla tak vynikající účast v politice evropské, ba světové za předešlého věku, se v objemných, záslužných dějepisných dílech buď vůbec neděje zmínka anebo jenom zcela zběžně. Zvláštní literatura o rothschildovském rodě pak se dělí v placené, v zájmu toho rodu psané hymny a v nenávistné pamflety, jejichž tendence v obou případech odpuzuje čtenáře hned po prvních řádcích.

Za svých dřívějších historických studií a prací1 jsem v listinách a pamětech narážel stejně často na jméno Rothschild, jako jsem ho jinak postrádal ve vážných dějepisných pracích. Začal jsem sbírati data, kterých jsem mohl dosáhnouti, a na konec se v mých přihrádkách kupily tisíce rothschildovských listů, aktů a dokladů ze všech desetiletí 19. století. Tento materiál jsem pak doplnil v oněch hlavních městech, která byla jevištěm činnosti Rothschildů, jakož i z veškeré literatury sem spadající.

Ačkoliv to téma je nevyčerpatelné, povzbudil mne přece rozsah sebraného materiálu k tomu, abych se odvážil podati celkový obraz. Choulostivá byla otázka, jak zpracovati toto téma. Když jsem se odhodlal k této práci, bylo mi jasno, že musí býti buď úplně nestranná, nebo že vůbec nemá býti podnikána; bylo mi zcela jasné, že stranická práce, ať již pro nebo proti, nemá ceny. Rothschildové z pochopitelných důvodů neotevřou svých archivů, neboť obsahují jako žádný jiný obchodní tajemství prvního řádu. To však má i svou dobrou stránku. Chtěl jsem svobodně a na nikom nezávisle, jak jen možno nestranně, bez ohledů napravo i nalevo, bez jakékoli nenávisti i lásky plemenného, národnostního nebo náboženského rázu prozkoumati historickou úlohu tohoto rodu v 19. století, jež, jak jsem věděl předem, byla větší, nežli se obyčejně tuší. Chci tedy pouze spojiti skutečnosti v celkový obraz, tak, aby bylo možno učiniti si úsudek o jednotlivých osobách a o jejich působení na světové dění.

Předávám svou práci veřejnosti, doufaje, že bude tak posuzována, jak byla míněna: jakožto vášně prostý, nezávislý, upřímnou láskou k pravdě vedený příspěvek k dějinám 19. století, osvětlující jednu ze sil v nich působících, která dosud zůstávala v temnu, ač je nesmírně důležitá.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: