Anatole France: Ostrov tučňáků / Vzpoura andělů

Kód: 2555
Neohodnoceno
50 Kč
Skladem (1 ks)

antik - stav dobrý

Žánr

Literatura světová, Romány

Vydáno 1977, Odeon

Jazyk vydání český

Překlad Radovan Krátký, Jaroslava Vobrubová-Koutecká

Autor obálky Milan Hegar

ISBN 01-053-77

Náklad 9 000 ks

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ostrov tučňáků byl parodií a satirou na kdeco v - soudobé, minulé a dokonce budoucí společnosti, zejména francouzské. „Tučňáci“ jsou vlastně Francouzi. Vznikli jednoduše: zbožný a ctihodný mnich Mael ztroskotal ďábelským řízením na jakémsi arktickém ostrově. Po všech strastech bezmála slepý a hluchý nepodléhá nicméně svému trudnému osudu a jme se hledat lidi. Nevěřící, které by mohl obrátit na víru křesťanskou. Ve své nevidomosti považuje právě tučňáky za pohany, jejichž duše je nutno spasit.

Příprava vzpoury andělů proti nesmyslné vládě boha je fabulí pro vytváření autorova satirického pohledu na společenskou situaci a řád své doby.
Přitažlivost děje, odehrávajícího se jak na zemi, tak ve vesmíru, je zvyšována řadou vtipných scén a zápletek. Přes důmyslné přípravy však vzbouřenci neuchopí moc do svých rukou, protože Satan v posledním okamžiku vzpouru odvolá z obavy, že by se z vítězů mohli stát stejní uzurpátoři a utlačovatelé, jako byli bývalí mocipáni. Je to projev určité skepse, charakteristické pro předválečné autorovy tvorby, ale dílo nenechá nikoho na pochybách o jeho sympatii k revolucionářům a ke všemu, co je namířeno proti tyranii a bezpráví. Těžiště díla je v duchaplnosti a myšlenkovém bohatství.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: